Belgyógyászat, endokrinológia

Az endokrinológia a sejtek, szövetek és szervek közötti kommunikációval, ennek szabályozásával és ellenőrzésével foglalkozik.  Szorosabb értelemben az endokrinológia a belső elválasztású mirigyek, úgymint a pajzsmirigy, a mellékpajzsmirigy, a mellékvese, az agyalapi mirigy, a petefészek, a herék és a hasnyálmirigy betegségeivel foglalkozó orvosi szakág.

A szervezet egyensúlyát biztosító rendszer nagyon összetett, hiszen idegrendszeri és endokrin komponense is van, melyek külön-külön is magasfokú integrációt mutatnak, ugyanakkor a kettő egymással, és más rendszerekkel is szoros kölcsönhatásban áll, és bonyolult együttműködéssel látja el a szervezet fennmaradása szempontjából nélkülözhetetlen funkciókat

Endokrinológia, belgyógyászat

Mikor érdemes endokrinológushoz fordulni?

A hormonháztartás zavarai számos problémát okozhatnak, mint pl. a pajzsmirigy alul- vagy túlműködése, a petefészek működési zavarai, a férfi nemi működés hormonális zavarai, növekedési zavar, vízháztartási zavar, magas vérnyomás, mellékpajzsmirigy problémák, csontritkulás. Gyakran előfordul, hogy a páciensek nem endokrinológushoz fordulnak panaszaikkal, hanem valamely másik szakterület orvosához (belgyógyász, nőgyógyász, bőrgyógyász, stb.), aki a tünetek alapján irányítja tovább a pácienst. A kezelés is gyakran igényel együttműködést a különböző szakterületek szakorvosai között.

Árulkodó tünetek lehetnek:

  • fáradékonyság
  • drasztikus súlyváltozás hízás vagy fogyás
  • haj- és bőrproblémák , hajhullás, akne,
  • fokozott szőrnövekedés
  • menstruációs zavar, termékenységi problémák
  • kóros izzadékonyság
  • hasmenés vagy székrekedés
  • éjjeli álmatlanság
  • hangulatingadozás, depresszió, idegesség, pánik

Hogyan zajlik az endokrinológiai szakorvosi vizsgálat?

Az első konzultáció alkalmával az endokrinológus részletesen kikérdezi a pácienst a tüneteiről, a korábbi kórtörténetéről. Ez után laborvizsgálatokat rendel el az adott problémát okozó hormonok kivizsgálására. A további konzultációk során az eredményeket kiértékeli, és megállapítja a páciens számára szükséges terápiát, szükség esetén együtt működve más szakterületekkel.

 

Hogyan készüljek fel az endokrinológiai vizsgálatra?

Az endokrinológus és a beteg közös érdeke, hogy minél hamarabb minél pontosabb információkat nyerjünk az Ön problémájáról. Ezért fontos, hogy az endokrinológiai vizsgálat előtt gondolatban szedje össze, esetleg írja is fel panaszait, megfigyeléseit. Fontos, hogy a korábban elrendelt, Ön által szedett gyógyszereket pontosan fel tudja sorolni. A korábbi kórházi zárójelentések, laboreredmények, ultrahangos vagy szövettani vizsgálati eredmények fontosak lehetnek a panaszok időbeli alakulásának megítélésére, kérjük, ha rendelkezésre állnak, hozza magával!

Szakemberek

Dr. Borus Hajnal

Dr. Borus Hajnal

Belgyógyász, diabetológus, endokrinológus szakorvos 2-es típusú diabétesz, inzulin rezisztencia, túlsúly, gesztációs diabétesz, pajzsmirigy betegségek

Scroll to Top

Kedves Pácienseink!

Szeretnénk felhívni figyelmüket, hogy Laborvizsgálati áraink Május 1.-től változnak.